Tart – backup application

Wstęp

Ze względu na to, iż strona projektu tart nie zawiera pliku programu, projekt wydaje się martwy, ciężko znaleźć informację nt. tego programu w serwisach zajmujących się oprogramowaniem na systemy Unixowe postanowiłem umieścić na tej stronie plik i ogólną informację nt. instalacji/użycia tej aplikacji.

Opis

Prosta aplikacja do tworzenia kopii bezpieczeństwa dowolnych danych w systemie. Jest to nakładka na znany i lubiany program tar. Pozwala to na uzycie programu w dowolnym systemie na którym zainstalowany jest:

  • tar, echo, ls
  • perl w wersji > 5.6.1
  • moduły perl’a : MIME::Lite, Net::SMTP
  • dostęp do cron’a (automatyczne wykonywanie kopii bezpieczeństwa)

Instalacja modułów perl’a może być zrealizowana dwoma prostymi metodami:

  • instalacja za pomocą plików wybranej dystrybucji
  • instalacja przy pomocy CPAN’a

Instalacja aplikacji przebiega bezproblemowo. Po rozpakowaniu pliku znajdującego się poniżej otrzymujemy katalog z skryptami root-install.sh oraz user-install.sh. Pierwszy instaluje aplikację w katalogach systemowych (wymagane prawa dostępu do instalacji plików w tych katalogach), drugi w katalogu użytkownika.

Po instalacji należy aplikację skonfigurować. Przykładowe pliki konfiguracyjne znajdują się w katalogu instalacji aplikacji.

Konfiguracja

W moim przypadku (na komputerze domowym) tworzę dwie kopie bezpieczeństwa codziennie:

  • SYSTEM (katalogi systemowe) – o 23:00
  • HOME (katalogi domowe użytkowników) – o 19:00

Co tydzień tworzony jest główny obraz kopii, w kolejnych dniach tygodnia tylko kopie inkrementacyjne. Po tygodniu kasuję wszystkie wcześniejsze kopie bezpieczeństwa zostawiając tylko ostatni “batch” kopii bezpieczeństwa (max. 7 plików).
Dla opcji SYSTEM dla mnie najważniejsze są informacje z katalogów: /etc/*, /var/*, /usr/local/etc/*. Wszelke inne dane (pliki wykonywalne) mogę w razie problemów odzyskać z płytki instalacyjnej dystrybucji/internetu.

Dla opcji HOME backup’uję wszystko z wyjątkiem cache’u Mozilli Firefox (~/mozilla/firefox/profil/Cache/*), zestawu thumbnaili (~/.thumbnails/*) i katalogu ~/MyDownloads/* (osiołek, wszelkie rzeczy ściąnięte z sieci).

Linki

Pliki